2020. január 5., vasárnap.
1 Kína ez évelejeótanem importál többé olyan hulladékot, amelyetsajátgyáraibandolgoztakfel. A lépésszámosproblémátokozottaz érintett országoknak,ésarrakényszerítheti őket, hogyújragondoljákújrahasznosítási politikájukat.
Sanghajban, a világ egyik legnépesebb városábanszinteismeretlenaz újrahasznosítás:a 2015-ös adatok szerinta városbannaponta 22000tonnahulladékkeletkezik.
AzEU-valszemben vállalt kötelezettségeinek megfelelőenKína 2018. január 1-jénlezártahatárait bizonyos típusú importált hulladékok előtt. Ennekfő okaaz volt, hogy túl sokszennyezettés veszélyeshulladékérkezikaz országba, ami súlyosanszennyezia környezetet:azegyiklegsúlyosabbeset1996-ban történt, amikor egykínaiújrahasznosítóüzemvéletlenül 100 tonna radioaktív fémetimportáltKazahsztánból és Kirgizisztánból.
2016-ban Kínaa világ összesországábólexportált műanyag-, papír- és fémhulladéklegalábbfelétfeldolgozta,45 millió tonna fém-, papír- és műanyaghulladékotvásároltfel mintegy18 milliárddollárért. Csak azUSAévente16 millió tonna hulladékotküldKínába,becslésekszerint5,2 milliárdUSDértékben.AzEgyesültKirályságtöbbmint10000olimpiaiméretűúszómedenceértékűhulladékotszállítKínának.
Haazonbana nyugati országok nem változtatnakahulladékkezelési gyakorlatukon,azártalmatlanításikapacitásukkönnyenelégtelennéválhat. Miközben a nyugativállalatokkétségbeesettenkeresnekújfeldolgozókat, a kevésbé fejlettrégiókbanműködővállalatokújlehetőségekből profitálnak.Indonézia,MalajziaésVietnámjelenleg24tiltotthulladéktárgyvisszavételérekötelezett. A belgiumi székhelyű NemzetköziÚjrahasznosításiTanácsszerinttavalymindegyikországbanjelentősennőttaműanyaghulladék-behozatal:Vietnam 550 000 tonnát, Malajzia 450000 tonnát, Indonéziapedig200000tonnátimportált.Mivelazonbanasajáttermelésüképpencsakelnyeliafeldolgozókapacitást,nemvalószínű,hogyképeseklesznekkielégíteniamegnövekedettkeresletet.
Ezaváltozáshosszútávonpozitívlehet. Az exportáló országoknakfelülkellvizsgálniukhulladékgazdálkodásukat,csökkenteniükkellahulladékmennyiségétéskikellalakítaniuksajátújrahasznosításirendszereiket. Azeldobhatócsomagolásokatki kelliktatnia piacról.Szigorúbbankelleneszabályozniazeldobhatóműanyagzacskók,palackokésflakonokhasználatát-mondtalapunknakSimon Gergely, aGreenspaceregionálisvegyipariszakértője.AzEgyesültÁllamokbanés Európábanmegpróbáljákelégetniaműanyaghulladékot. Ezzel az a probléma, hogyolyanösszetevőket tartalmazhat,amelyeketEurópábanaz elmúlt évekbenbetiltottak. Az igazi megoldás az lenne, ha nemnövelnénkahulladék mennyiségét. Hazánkbanezarendszerzsákutca,hiszen ezen anyagokjelentős részeahulladéklerakókbanvégzi.Afolyamatosműanyaggyártásunkhihetetlenülsoknyersanyagotpazarolel,amelyeknagy része szinte azonnalhulladékkáválik.Megdöbbentőadatok látnak napvilágot arról,hogytöbbmillió tonna műanyag kerülóceánjainkbaésvizeinkbe(lásd a keretes írást). Nincsvalódimegoldásaműanyag eltüntetésére. Nem véletlen, hogy egyre többországbankezdikbetiltani a műanyagcsomagolást. Németország márszigorú előírásokat vezetett be,FranciaországésazEgyesültKirályságislépéseket tesz.
Magyarországon sajnos mégmindigelterjedt, hogyaműanyagototthontüzelőanyagkéntelégetik,amitörvénybeütközik- mondjaegyszakértő. -Ahulladékgazdálkodásivállalatoktöbbszörisjelezték,hogyaműanyageltűntagyűjtőedényeikből.Egyeshelyeken azebbőleredőlégszennyezéskomolyegészségügyiproblémákatokoz. Ahulladékégetőkszűrőkkelrendelkeznek,amelyekbőlkis mennyiségűszennyezőanyagszivárogki, és a veszélyes hulladéknakminősülősalakot ésszűrőket isamegfelelőhulladéklerakókbankellelhelyezni.Nemhisszük, hogy az égetés megoldjaa műanyaghulladék okozta problémákat.Nemisjóenergiapolitikaimegoldás,mivelazenergiakomponensnagyrészeelvész,amikormegpróbáljukezeketazanyagokattüzelőanyagkéntfelhasználniazégetőművekben. Ezért mi,aZöldeknem támogatjukazégetést.AhulladékmegelőzésazelsőhelyenállazEUötfokozatúalapelvekrangsorában,desajnoshazánkbanaműanyagzacskóktermékdíjátaz utolsó pillanatbannememelték a szükséges magas szintre. A következő lépés az újrahasználat,azazapalackokrendeltetésszerűújrafelhasználása.Ezutánkövetkezikaz újrahasznosítás, az égetésésahulladéklerakás. Nem vagyunkaz újrahasznosítás ellen, deeznemlehetürügya korlátlanhulladéktermelésre. Sajnosez a hibásgondolkodásmódsok döntéshozóbanjó megoldásként rögzült.Azelsődlegescélahulladéktermelésmegelőzése -zárjaSimon Gergely.